Vishay/BCcomponents SFR16S0001241FR500
SFR16S0001241FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001241FR500
Brief Description
RES 1.24K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001241FR500.pdf
Availability of SFR16S0001241FR500
QUANTITY
SFR16S0001241FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001241FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001241FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001241FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001241FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001241FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001241FR500
FERRITE 8 LINES 8A 126 OHMS datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 1% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 8COL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.26V 500MW SOD80 datasheet.pdf