Vishay/BCcomponents SFR16S0001274FR500
SFR16S0001274FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001274FR500
Brief Description
RES 1.27M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001274FR500.pdf
Availability of SFR16S0001274FR500
QUANTITY
SFR16S0001274FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001274FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001274FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.27M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001274FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001274FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001274FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001274FR500
DISTRIBUTION STRIP MODEL 212R datasheet.pdf
CONN TERM 12AWG JR PWR TIMER datasheet.pdf
IC REG SWTCHD CAP INV 60MA SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN INSERT SHELL PLUG CABLE datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
INFRARED CEILING SENSOR datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8SOP datasheet.pdf