Vishay/BCcomponents SFR16S0001300JR500
SFR16S0001300JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001300JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 130 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001300JR500.pdf
Availability of SFR16S0001300JR500
QUANTITY
SFR16S0001300JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001300JR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001300JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)130
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001300JR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001300JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001300JR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001300JR500
RES SMD 620K OHM 5% 3W Z BEND datasheet.pdf
CABLE D-SUB-HMP09H/AE09M/HFP09H datasheet.pdf
IC LED Driver Power Switch PWM Dimming 25mA Backlight 10-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.5KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
IC DESERIAL SDI W/LVDS 48LLP datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IC SW CURR LIMIT HI SIDE 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 113 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf