Vishay/BCcomponents SFR16S0001302JR500
SFR16S0001302JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001302JR500
Brief Description
RES 13K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001302JR500.pdf
Availability of SFR16S0001302JR500
QUANTITY
SFR16S0001302JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001302JR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001302JR500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001302JR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001302JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001302JR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001302JR500
TERM BLOCK HDR 19POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
TERM RING NYL 12-10AWG 3/8 datasheet.pdf
CAP CER 6.9PF 50V T2H 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220000UF 20% 25V SCREW datasheet.pdf
BOX HEADER, 0.079 24 POS datasheet.pdf