Vishay/BCcomponents SFR16S0001309JA500
SFR16S0001309JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001309JA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001309JA500.pdf
Availability of SFR16S0001309JA500
QUANTITY
SFR16S0001309JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001309JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001309JA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)13
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001309JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001309JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001309JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001309JA500
IC GATE OR 1CH 2-INP 5-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
RES 1.72K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.67 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
NTC THERMISTOR 0805 6K8 J62 datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS 14-20AWG SIZE 16 datasheet.pdf
CAP FILM 110NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS PIN datasheet.pdf