Vishay/BCcomponents SFR16S0001330FR500
SFR16S0001330FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001330FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 133 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001330FR500.pdf
Availability of SFR16S0001330FR500
QUANTITY
SFR16S0001330FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001330FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001330FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)133
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001330FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001330FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001330FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001330FR500
CONN RECEPT 2POS 3MM VERT DUAL datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.3A 12V datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 3GHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
LENS WITH HOLDER FOR LUXEON M datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
CONN HSG PLUG FLEX 32POS SKTS datasheet.pdf