Vishay/BCcomponents SFR16S0001370FR500
SFR16S0001370FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001370FR500
Brief Description
RES 137 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001370FR500.pdf
Availability of SFR16S0001370FR500
QUANTITY
SFR16S0001370FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001370FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001370FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)137
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001370FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001370FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001370FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001370FR500
IC OPAMP DIFF 350MHZ 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED REFLECTOR INTERNAL 5MM YELLW datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 250MA 1.6 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 21POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 630MA 1.202 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC REDRIVER PCIE 1CH 42TQFN datasheet.pdf
IC TV DEMODULATOR DGTL 68QFN datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf