Vishay/BCcomponents SFR16S0001371FA500
SFR16S0001371FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001371FA500
Brief Description
RES 1.37K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001371FA500.pdf
Availability of SFR16S0001371FA500
QUANTITY
SFR16S0001371FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001371FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001371FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001371FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001371FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001371FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001371FA500
IC REG LDO 3V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
IC LDRVR/RCVR LVPECL 800MV 8MLF datasheet.pdf
TVS DIODE 36VWM 64.3VC DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CAP 25F 2.7V THROUGH HOLE datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 1A SOT223 datasheet.pdf
WRMNT PLUG CONN 60 CONT CLOSED E datasheet.pdf
CONN EDGE .050 110POS DR RA datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
RES SMD 7.68 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BCM BUS CONVERTER 48V 300W datasheet.pdf