Vishay/BCcomponents SFR16S0001471FR500
SFR16S0001471FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001471FR500
Brief Description
RES 1.47K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001471FR500.pdf
Availability of SFR16S0001471FR500
QUANTITY
SFR16S0001471FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001471FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001471FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.47k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001471FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001471FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001471FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001471FR500
RES 22K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 9V 1.5A TO220AB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 85V 152A TO-263-7 datasheet.pdf
CRIMP 702-0143-01109 SKT#20 W#26 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
UMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf