Vishay/BCcomponents SFR16S0001473FR500
SFR16S0001473FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001473FR500
Brief Description
RES 147K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001473FR500.pdf
Availability of SFR16S0001473FR500
QUANTITY
SFR16S0001473FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001473FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001473FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)147k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001473FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001473FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001473FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001473FR500
RES SMD 6.81KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
RES SMD 953K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
OSC MEMS CONFIGURABLE OUTPUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
RJF TV FIELD THREADED JAM NUT RE datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 M/M GREEN 1' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf