Vishay/BCcomponents SFR16S0001479FR500
SFR16S0001479FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001479FR500
Brief Description
RES 14.7 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001479FR500.pdf
Availability of SFR16S0001479FR500
QUANTITY
SFR16S0001479FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001479FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001479FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001479FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001479FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001479FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001479FR500
CONN PC PIN CIRC 0.018DIA GOLD datasheet.pdf
CONN RECEPT R/A .8MM 68POS PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TDP 3/16 HEX JACKPOST datasheet.pdf
CONN HEADER 1POS .100" GOLD datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 6POS SNGL SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1KV 1.5A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL MNT 1MM RND 7MM datasheet.pdf