Vishay/BCcomponents SFR16S0001502FA500
SFR16S0001502FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001502FA500
Brief Description
RES 15K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001502FA500.pdf
Availability of SFR16S0001502FA500
QUANTITY
SFR16S0001502FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001502FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001502FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001502FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001502FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001502FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001502FA500
RES SMD 300K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 780MA 816 MOHM datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 100POS .100 datasheet.pdf
RES 30.0 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 24KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
BEND RELIEF 4.5MM RED datasheet.pdf
SWITCHES datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2.5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
DIE-ISO 63 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT SKT datasheet.pdf