Vishay/BCcomponents SFR16S0001509FA500
SFR16S0001509FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001509FA500
Brief Description
RES 15 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001509FA500.pdf
Availability of SFR16S0001509FA500
QUANTITY
SFR16S0001509FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001509FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001509FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001509FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001509FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001509FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001509FA500
CAP CER 68PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC SWIT PWM GREEN OVP HV TO220F datasheet.pdf
MICRO-D PLUG 15POS SKT 18" WIRE datasheet.pdf
ATP TOOL KIT datasheet.pdf
RES 32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 164K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 12PIN CRIMP datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
D.M. MACHINERY ID LABEL datasheet.pdf
350 TB SOCKET RA W/LATCH datasheet.pdf
RES 24.5 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf