Vishay/BCcomponents SFR16S0001509JA500
SFR16S0001509JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001509JA500
Brief Description
RES 15 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001509JA500.pdf
Availability of SFR16S0001509JA500
QUANTITY
SFR16S0001509JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001509JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001509JA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001509JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001509JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001509JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001509JA500
RELAY AUTOMOTIVE SPST 40A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.25A 125VAC/VDC datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 8POS NH datasheet.pdf
CAP MICA 56PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
RES 270 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf