Vishay/BCcomponents SFR16S0001582FA500
SFR16S0001582FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001582FA500
Brief Description
RES 15.8K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001582FA500.pdf
Availability of SFR16S0001582FA500
QUANTITY
SFR16S0001582FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001582FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001582FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)15.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001582FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001582FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001582FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001582FA500
CONN RECEPT 9POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 1.47 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC BATT MON TRPL 5% 12TQFN datasheet.pdf
TOOL CRIMP 14-18 (2)18AWG FEMALE datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 20% 2413 datasheet.pdf
Connector Socket 96 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
STOPPER 5CC LL MANUAL 1000/PK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP TANT POLY 120UF 50V AXIAL datasheet.pdf