Vishay/BCcomponents SFR16S0001609JA500
SFR16S0001609JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001609JA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001609JA500.pdf
Availability of SFR16S0001609JA500
QUANTITY
SFR16S0001609JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001609JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001609JA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)16
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001609JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001609JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001609JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001609JA500
CONN HOUSING PLUG 34 POS BLACK datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 2MM R/A GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 10% 660VAC QC TERM datasheet.pdf
CAP CER 27PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC SW CURR LIMIT HI SIDE 14TSSOP datasheet.pdf
IC OR CTRLR SRC SELECT 8TSSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 280V 35A datasheet.pdf
DOUBLE LOOP TIE STD HS 14.8" datasheet.pdf