Vishay/BCcomponents SFR16S0001622FR500
SFR16S0001622FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001622FR500
Brief Description
RES 16.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001622FR500.pdf
Availability of SFR16S0001622FR500
QUANTITY
SFR16S0001622FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001622FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001622FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001622FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001622FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001622FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001622FR500
CONN RCPT 46POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 330PF 500V NP0 2225 datasheet.pdf
RES SMD 1.1M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf