Vishay/BCcomponents SFR16S0001693FR500
SFR16S0001693FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001693FR500
Brief Description
RES 169K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001693FR500.pdf
Availability of SFR16S0001693FR500
QUANTITY
SFR16S0001693FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001693FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001693FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)169k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001693FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001693FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001693FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001693FR500
RES SMD 2.26 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
IC ARM7 MCU FLASH 256K 144-LQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
RES 453K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf
AB 37C 37#16 SKT PLUG datasheet.pdf
5A, 40V SCHOTTKY IN TO-277 PKG datasheet.pdf