Vishay/BCcomponents SFR16S0001802FR500
SFR16S0001802FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001802FR500
Brief Description
RES 18K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001802FR500.pdf
Availability of SFR16S0001802FR500
QUANTITY
SFR16S0001802FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001802FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001802FR500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001802FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001802FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001802FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001802FR500
RES SMD 715K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 37POS PIN datasheet.pdf