Vishay/BCcomponents SFR16S0001824FR500
SFR16S0001824FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001824FR500
Brief Description
RES 1.82M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001824FR500.pdf
Availability of SFR16S0001824FR500
QUANTITY
SFR16S0001824FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001824FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001824FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001824FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001824FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001824FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001824FR500
RES SMD 1.87K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES 11 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS TIN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 5.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf