Vishay/BCcomponents SFR16S0001874FR500
SFR16S0001874FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001874FR500
Brief Description
RES 1.87M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001874FR500.pdf
Availability of SFR16S0001874FR500
QUANTITY
SFR16S0001874FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001874FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001874FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001874FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001874FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001874FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0001874FR500
OPTOISO 5KV 2CH OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
SOLAR CABLE 14AWG 600V BLK 2500' datasheet.pdf
Crystal 32.7680MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
CAP CER 8.4PF 25V S2H 0201 datasheet.pdf
TFLEX HR6150 9" X 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
RES 82.9 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf