Vishay/BCcomponents SFR16S0001963FA500
SFR16S0001963FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0001963FA500
Brief Description
RES 196K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0001963FA500.pdf
Availability of SFR16S0001963FA500
QUANTITY
SFR16S0001963FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0001963FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0001963FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)196k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0001963FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0001963FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0001963FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0001963FA500
CONN HEADER .100 DUAL STR 52POS datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
LED REFLECTOR INTERNAL 3MM GREEN datasheet.pdf
CAP CER 10PF 200V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CABLE 5COND 2AWG SLATE 500' datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 19.7A 3 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RING CIRC 18-22AWG #8 CRIMP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf