Vishay/BCcomponents SFR16S0002001JR500
SFR16S0002001JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002001JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002001JR500.pdf
Availability of SFR16S0002001JR500
QUANTITY
SFR16S0002001JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002001JR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002001JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002001JR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002001JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002001JR500 Details Description
Related parts for SFR16S0002001JR500
JUMPER-H1503TR/A2015S/H1501TR 2" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SELECTOR/MUX DL 4-1 16-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
FILTER D-SUB 15POS M/F ADAPTER datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LOW-PEAK DUAL ELEMENT datasheet.pdf
YELLOW 3 POS METAL LGHT datasheet.pdf
DGTL ISO 10KV QUAD HS 16SOIC datasheet.pdf
26500 7C 7#16 PIN RECP datasheet.pdf
SENSOR THRUBM 200MM LT ON NPN OU datasheet.pdf