Vishay/BCcomponents SFR16S0002002FR500
SFR16S0002002FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002002FR500
Brief Description
RES 20K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002002FR500.pdf
Availability of SFR16S0002002FR500
QUANTITY
SFR16S0002002FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002002FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002002FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002002FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002002FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002002FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0002002FR500
IC OPAMP GP 85KHZ 14DIP datasheet.pdf
IC OCT D TRANSP LATCH 20-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
SENSOR 50PSIS 1.2 UNF 5V datasheet.pdf