Vishay/BCcomponents SFR16S0002004FA500
SFR16S0002004FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002004FA500
Brief Description
RES 2M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002004FA500.pdf
Availability of SFR16S0002004FA500
QUANTITY
SFR16S0002004FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002004FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002004FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002004FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002004FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002004FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0002004FA500
QUICKIE II ASSY DUAL 40POS datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 2% 50VDC 1913 datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 20NS 68PLCC datasheet.pdf
IC DAC 8BIT SER 14-DFN datasheet.pdf
IC MCU 16/32B 640K FLASH 100LQFP datasheet.pdf
HEAT SHRINK SLEEVE MARKER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf