Vishay/BCcomponents SFR16S0002100FA500
SFR16S0002100FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002100FA500
Brief Description
RES 210 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002100FA500.pdf
Availability of SFR16S0002100FA500
QUANTITY
SFR16S0002100FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002100FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002100FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)210
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002100FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002100FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002100FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0002100FA500
RES 4.7K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE TIE LIGHT HEAVY BLK 14.6" datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
IC PCI SW 12LANE 3PORT 324-BGA datasheet.pdf
IGBT 200A 600V SOT-227B datasheet.pdf
BUZZ VDC 2.9KHZ CLICK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET SQUARE 2PC datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 150K OHM 10% 1206 datasheet.pdf