Vishay/BCcomponents SFR16S0002371FA500
SFR16S0002371FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002371FA500
Brief Description
RES 2.37K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002371FA500.pdf
Availability of SFR16S0002371FA500
QUANTITY
SFR16S0002371FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002371FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002371FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002371FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002371FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002371FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0002371FA500
CONN HEADER 2MM 4POS PCB TIN datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SWITCH ASD 8SOIC datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
CONV DC/DC 5A 12V .9-3.63VOUT SM datasheet.pdf
RES 14.7 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 243 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf