Vishay/BCcomponents SFR16S0002373FR500
SFR16S0002373FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002373FR500
Brief Description
RES 237K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002373FR500.pdf
Availability of SFR16S0002373FR500
QUANTITY
SFR16S0002373FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002373FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002373FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002373FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002373FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002373FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0002373FR500
CONN HEADER 5POS 1.25MM R/A TIN datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A SOT223 datasheet.pdf
LED IND 8MM GREEN 24VDC 20MA datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 370VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGE .100 13POS HL LOW P datasheet.pdf
Connector Header 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf