Vishay/BCcomponents SFR16S0002400JR500
SFR16S0002400JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002400JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 240 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002400JR500.pdf
Availability of SFR16S0002400JR500
QUANTITY
SFR16S0002400JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002400JR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002400JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002400JR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002400JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002400JR500 Details Description
Related parts for SFR16S0002400JR500
IC OPAMP VGA 300MHZ 14HTSSOP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS WALL MT PIN datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
LION BATTERY 1300MAH datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
SLI15-48-230-STS-HP datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf