Vishay/BCcomponents SFR16S0002402JA500
SFR16S0002402JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002402JA500
Brief Description
RES 24K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002402JA500.pdf
Availability of SFR16S0002402JA500
QUANTITY
SFR16S0002402JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002402JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002402JA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002402JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002402JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002402JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0002402JA500
CONN AUDIO JACK 2.5MM 4COND datasheet.pdf
KIT THRM IR W/T5-600/62/1AC datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 68000UH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1/2.0GSPS 292BGA datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf