Vishay/BCcomponents SFR16S0002409JA500
SFR16S0002409JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002409JA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 24 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002409JA500.pdf
Availability of SFR16S0002409JA500
QUANTITY
SFR16S0002409JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002409JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002409JA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)24
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002409JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002409JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002409JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0002409JA500
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 150K OHM 6SIP datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 243MA 3.5 OHM SMD datasheet.pdf
RES 47 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
ATTENUATOR 1206 SMD 4 DB datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf