Vishay/BCcomponents SFR16S0002431FA500
SFR16S0002431FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002431FA500
Brief Description
RES 2.43K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002431FA500.pdf
Availability of SFR16S0002431FA500
QUANTITY
SFR16S0002431FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002431FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002431FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002431FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002431FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002431FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0002431FA500
RES SMD 365 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC XO 93.75MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
SPLICE BUTT M-M TERMINYL 8AWG datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 175VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 18.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
PC TEST POINT TIN SMD 1K datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
SR BTS PC CS 20 ASY CNP datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf