Vishay/BCcomponents SFR16S0002492FR500
SFR16S0002492FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002492FR500
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002492FR500.pdf
Availability of SFR16S0002492FR500
QUANTITY
SFR16S0002492FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002492FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002492FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002492FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002492FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002492FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0002492FR500
CAP FILM 0.47UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN TAB 14-16AWG CRIMP 30GOLD datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 76POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC TEMP SENSOR DIMM 3.3V 8-HWSON datasheet.pdf
TVS DIODE 53VWM 85VC SMA datasheet.pdf
IC CTLR PWM FAN-SPEED 16QSOP datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 43POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 224MA 3.7 OHM SMD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf