Vishay/BCcomponents SFR16S0002499FA500
SFR16S0002499FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002499FA500
Brief Description
RES 24.9 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002499FA500.pdf
Availability of SFR16S0002499FA500
QUANTITY
SFR16S0002499FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002499FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002499FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)24.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002499FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002499FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002499FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0002499FA500
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 6V datasheet.pdf
RES SMD 3.32KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SDRAM 512MBIT 133MHZ 90BGA datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 12 Circuit datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 19POS THRUHL datasheet.pdf