Vishay/BCcomponents SFR16S0002551FR500
SFR16S0002551FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002551FR500
Brief Description
RES 2.55K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002551FR500.pdf
Availability of SFR16S0002551FR500
QUANTITY
SFR16S0002551FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002551FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002551FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002551FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002551FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002551FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0002551FR500
IC OPAMP GP 25KHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
CONN HEADER .100 42PS DL TIN PCB datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 3.81MM datasheet.pdf
IC PWM/SENSEFET FPS 8-DIP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8SO datasheet.pdf
IMPACT BP 4X16 OPEN SN/PB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 15POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT SOLDR datasheet.pdf