Vishay/BCcomponents SFR16S0002672FR500
SFR16S0002672FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002672FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 26.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002672FR500.pdf
Availability of SFR16S0002672FR500
QUANTITY
SFR16S0002672FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002672FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002672FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002672FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002672FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002672FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0002672FR500
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 1.5GHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC SBC CAN/LIN 3.3V HS 32HTSSOP datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM TIN 8POS datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 1.33W 2512 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 8POS SINGLE datasheet.pdf
IDC BOX HEADER .050" 16 POS datasheet.pdf