Vishay/BCcomponents SFR16S0002703FR500
SFR16S0002703FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002703FR500
Brief Description
RES 270K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002703FR500.pdf
Availability of SFR16S0002703FR500
QUANTITY
SFR16S0002703FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002703FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002703FR500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002703FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002703FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002703FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0002703FR500
SWITCH ROCKER SPDT 6A 250V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 SQ WW datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES 3.24 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.06A 180 MOHM datasheet.pdf
RES 379.23 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC SMB AEQ datasheet.pdf
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf