Vishay/BCcomponents SFR16S0002703JR500
SFR16S0002703JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002703JR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 270K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002703JR500.pdf
Availability of SFR16S0002703JR500
QUANTITY
SFR16S0002703JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002703JR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002703JR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002703JR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002703JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002703JR500 Details Description
Related parts for SFR16S0002703JR500
RELAY REED DPDT 250MA 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 4V 10% 1206 datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RELAY SSR DPST 40V 2A 8DIP datasheet.pdf
SAFETY MAT 1000X600MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 60V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf