Vishay/BCcomponents SFR16S0002704JA500
SFR16S0002704JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002704JA500
Brief Description
RES 2.7M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002704JA500.pdf
Availability of SFR16S0002704JA500
QUANTITY
SFR16S0002704JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002704JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002704JA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2.7M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002704JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002704JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002704JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0002704JA500
FIXED IND 27UH 2.3A 51 MOHM SMD datasheet.pdf
PHOTODIODE BLUE .65MM SQ T1 3/4 datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 68POS 1.27MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 261K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TI900 SIP 0.12MM W/ADH datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
HI STRNGTH DISC 5X1/4" A MED datasheet.pdf
FIXED IND 160NH 70MA 11 OHM SMD datasheet.pdf