Vishay/BCcomponents SFR16S0002704JR500
SFR16S0002704JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002704JR500
Brief Description
RES 2.7M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002704JR500.pdf
Availability of SFR16S0002704JR500
QUANTITY
SFR16S0002704JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002704JR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002704JR500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002704JR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002704JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002704JR500 Details Description
Related parts for SFR16S0002704JR500
EVAL MOD FOR MSC1210 datasheet.pdf
IC BUFFER SCHMIT TRIG SC705 datasheet.pdf
OSC XO 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC AFE 16BIT 8KSPS 6CH 64TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 1% 1/5W 1506 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
TV 16C 16#16 SKT RECP datasheet.pdf
22UF 400V 12,5X25 datasheet.pdf