Vishay/BCcomponents SFR16S0002709JR500
SFR16S0002709JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0002709JR500
Brief Description
RES 27 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0002709JR500.pdf
Availability of SFR16S0002709JR500
QUANTITY
SFR16S0002709JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0002709JR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0002709JR500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0002709JR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0002709JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0002709JR500 Details Description
Related parts for SFR16S0002709JR500
RES SMD 84.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG BCK SEPIC ADJ 1.5A 16SSOP datasheet.pdf
TRANS PNP 65V 0.1A SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.01% 1/5W 1506 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 20MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SOCKET 3 CONTACTS SINGLE ROW datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf