Vishay/BCcomponents SFR16S0003001JA500
SFR16S0003001JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0003001JA500
Brief Description
RES 3K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0003001JA500.pdf
Availability of SFR16S0003001JA500
QUANTITY
SFR16S0003001JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0003001JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0003001JA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0003001JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0003001JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0003001JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0003001JA500
CONN SOCKET SIP 6POS GOLD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
SENSOR 15PSI .0-100MV datasheet.pdf
IC FPGA 680 I/O 1738FCBGA datasheet.pdf
FILTER 3-TERM 25MHZ 100MA SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 80MA 24V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 203 TYPE D 6POS datasheet.pdf