Vishay/BCcomponents SFR16S0003011FA500
SFR16S0003011FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0003011FA500
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0003011FA500.pdf
Availability of SFR16S0003011FA500
QUANTITY
SFR16S0003011FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0003011FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0003011FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0003011FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0003011FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0003011FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0003011FA500
CONN BASE SIDE ENTRY SZ9 PG29 datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
HEATSINK STAMP 9.7X44.5X36.8MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 82PF 100V NP0 1210 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECT DUSTY BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 312K OHM 3/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
SC 3.81/15/135F 3.2SN GN BX datasheet.pdf
IC CAP SENSE CTRLR 2CAP 8SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 5MM EPOXY 400A 42.3V datasheet.pdf