Vishay/BCcomponents SFR16S0003162FA500
SFR16S0003162FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0003162FA500
Brief Description
RES 31.6K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0003162FA500.pdf
Availability of SFR16S0003162FA500
QUANTITY
SFR16S0003162FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0003162FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0003162FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0003162FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0003162FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0003162FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0003162FA500
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 12V datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 40POS R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
LED MOUNTING PAD NYLON 3.8MM datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LM25311570 datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 2.2A 155 MOHM TH datasheet.pdf
OSC MEMS 90.0000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf