Vishay/BCcomponents SFR16S0003163FR500
SFR16S0003163FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0003163FR500
Brief Description
RES 316K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0003163FR500.pdf
Availability of SFR16S0003163FR500
QUANTITY
SFR16S0003163FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0003163FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0003163FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)316k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0003163FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0003163FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0003163FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0003163FR500
RELAY OPTO AC/DC 200V 250MA 6SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 650MA 190 MOHM datasheet.pdf
CONN POWER HEADER 5ROW 10POS P-F datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
IC REG BUCK 1V 0.6A SYNC 5WLCSP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT I2C OCTAL 16MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 114POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
IC FPGA 150 I/O 176TQFP datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 1 3/4 BK 75' datasheet.pdf
RES SMD 10.75K OHM 0.16W 2512 datasheet.pdf