Vishay/BCcomponents SFR16S0003601FR500
SFR16S0003601FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0003601FR500
Brief Description
RES 3.6K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0003601FR500.pdf
Availability of SFR16S0003601FR500
QUANTITY
SFR16S0003601FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0003601FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0003601FR500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0003601FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0003601FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0003601FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0003601FR500
Connector Quick Connect Tab 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN SHIELD RCPT 8ROW E 2MM HM datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ SOT23-6 datasheet.pdf
OSC XO 172.753867MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
HEAT SHRINKABLE CAP 6.4MM datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 11.18MM datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
FIXED IND 215NH 30A 0.29 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 300MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf