Vishay/BCcomponents SFR16S0003601JR500
SFR16S0003601JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0003601JR500
Brief Description
RES 3.6K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0003601JR500.pdf
Availability of SFR16S0003601JR500
QUANTITY
SFR16S0003601JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0003601JR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0003601JR500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0003601JR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0003601JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0003601JR500 Details Description
Related parts for SFR16S0003601JR500
RES SMD 237 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 30 OHM 1% 50W datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 8MSOP datasheet.pdf
IC 12BIT 66 KSPS ADC S/O 20-SSOP datasheet.pdf
SENSR OPTO REFL 30MM-1M CH MOUNT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 1.54 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
MCPC/PCI-GIGABIT, TX/SSLX-SM1550 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 533MHZ 6-CLCC datasheet.pdf