Vishay/BCcomponents SFR16S0003609JA500
SFR16S0003609JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0003609JA500
Brief Description
RES 36 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0003609JA500.pdf
Availability of SFR16S0003609JA500
QUANTITY
SFR16S0003609JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0003609JA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0003609JA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)36
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0003609JA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0003609JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0003609JA500 Details Description
Related parts for SFR16S0003609JA500
IC CPLD 128MC 15NS 84PLCC datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 1MHZ 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
IMPACT BP 3X10 GR/W SN/PB datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONDUCTOR BUSHING datasheet.pdf
IGBT 1350V 60A 349W TO247-3 datasheet.pdf
LED T3 1/4 660NM RED 230V BA9S datasheet.pdf