Vishay/BCcomponents SFR16S0003650FA500
SFR16S0003650FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0003650FA500
Brief Description
RES 365 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0003650FA500.pdf
Availability of SFR16S0003650FA500
QUANTITY
SFR16S0003650FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0003650FA500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0003650FA500
SeriesSFR16S
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)365
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0003650FA500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0003650FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0003650FA500 Details Description
Related parts for SFR16S0003650FA500
RES 26.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 280 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
WIRE SADDLE LOCK ARROW .51" datasheet.pdf
IC RTC ELAPSED CNT PAR 24-TSSOP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST HEX 16DIP datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 7 1.9-2.65MM YEL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf