Vishay/BCcomponents SFR16S0003650FR500
SFR16S0003650FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR16S0003650FR500
Brief Description
RES 365 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR16S0003650FR500.pdf
Availability of SFR16S0003650FR500
QUANTITY
SFR16S0003650FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR16S0003650FR500
Internal Part NumberEIS-SFR16S0003650FR500
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesSFR16S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.075" Dia x 0.138" L (1.90mm x 3.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR16S0003650FR500
Related LinksSFR16S000, SFR16S0003650FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR16S0003650FR500 Details Description
Related parts for SFR16S0003650FR500
CAP CER 1.8PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.25MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC POT DGTL DUAL 100K RHEO 10DFN datasheet.pdf
IC REG BST ADJ 0.85A SYNC TSOT23 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5V IN 15V OUT datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK BWR VERT 03CKT datasheet.pdf
DEV&RT TAG COUNT UPGRD (16K) datasheet.pdf
RES 2.76K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 110POS .050 SMD datasheet.pdf